Впровадження теплових насосів

Застосування технології виробництва гарячої води тепловими насосами є одним з найважливіших шляхів підвищення ефективності використання палива на підприємстві. Найбільшого поширення набули теплові насоси повітряного типу. Саме їх підприємство і впроваджує, починаючи з 2009 року. На сьогоднішній день для забезпечення гарячим водопостачанням об’єктів соціальної інфраструктури міста в неопалювальний період встановлено 13 теплових насосів на наступних об’єктах:

▨ котельня готелю «Спартак»;

▨ котельня я/садка № 52;

▨ котельня горлікарні № 3;

▨ котельня я/садка № 101;

▨ котельня я/садка № 7;

▨ котельня я/садка № 20;

▨ котельня ОШ № 57;

▨ котельня я/садка сел. Талаковка;

▨ котельня школи – інтерната № 2, по пер.Космічному, 1

▨ котельня школи – інтерната по проїзду Шопена, 32/2.

Принцип роботи теплового насоса: тепловий насос в порівнянні з традиційною теплогенеруючою установкою дозволяє заощадити до 80% енергоресурсів. Чим менше розрахункова температура теплоносія, тим більше ефективність теплового насоса.

Що таке тепловий насос? Тепловий насос – це джерело енергії для системи гарячого водопостачання. Основна відмінність теплового насоса від інших генераторів теплової енергії, наприклад, електричних, газових і дизельних генераторів тепла полягає в тому, що при виробництві тепла до 80 відсотків енергії витягується з навколишнього середовища. Тепловий насос «забирає» теплову енергію з грунту, повітря, скельної породи або озера, накопичену за теплу пору року.

Джерелом тепла є повітря. Охолоджений теплоносій, проходячи по трубопроводу нагрівається на кілька градусів. Всередині теплового насосу теплоносій, проходячи через теплообмінник, званий випарником, віддає відібране з навколишнього середовища тепло у внутрішній контур теплового насоса. Внутрішній контур теплового насоса заповнений хладогеном. Хладоген, маючи дуже низьку температуру кипіння, проходячи через випарник, перетворюється з рідкого стану в газоподібний. Це відбувається при низькому тиску і температурі -5 ° С. З випарника газоподібний хладоген потрапляє в компресор, де він стискається до високого тиску і високої температури. Далі гарячий газ поступає в другий теплообмінник, конденсатор. В конденсаторі відбувається теплообмін між гарячим газом і теплоносієм із зворотного трубопроводу системи опалення. Хладоген віддає своє тепло в систему горячого водопостачання, охолоджується і знову переходить в рідкий стан, а нагрітий теплоносій системи гарячого водопостачання надходить до споживача.

Переваги системи гарячого водопостачання на тепловому насосі:

  1. У зв’язку з тим, що тепловий насос не потребує паливі будь-якого виду, підприємством економиться природний газ.
  2. Автономність – оскільки робота теплового насоса не залежить від поставок органічного палива і не потрібно прокладати тепло-газо комунікації.
  3. Економічність – тепловий насос використовує введену в нього енергію на порядок ефективніше будь-яких котлів, що спалюють паливо і використовують електричну енергію.
  4. Надійність – тепловий насос надійний, його роботою керує автоматика. В процесі експлуатації система не потребує спеціального обслуговування, можливі маніпуляції не вимагають особливих навичок і описані в інструкції.
  5. Довговічність – вони можуть прослужити без особливої ​​уваги до себе від 25 до 50 років, і навіть після цього терміну зберігають свою працездатність.
  6. Безпека – ці агрегати вибухо і пожежобезпечні. Немає палива, немає відкритого вогню, небезпечних газів або сумішей. Вибухати тут просто нема чому, не можна також учадіти або отруїтися. Жодна деталь не нагрівається до температур, здатних викликати займання горючих матеріалів. Зупинки агрегату не призводять до його поломок або замерзання рідин. По суті тепловий насос небезпечний не більш ніж холодильник.
  7. Комфорт – тепловий насос працює стійко, коливання температури і вологості в приміщенні мінімальні, відсутній шум, застосовується кліматичний контроль.
  8. Екологічність – екологічно чистий метод опалення та кондиціювання. Під час роботи відсутні шкідливі викиди в навколишнє середовище CO, СO2, NOх, SO2, PbO2, що призводять до порушення озонового шару, кислотних дощів, не робить шкідливого впливу на організм.
  9. Не потребує ніяких узгоджень: при монтажі теплових насосів не потрібно ніяких узгоджень, немає паперової тяганини. Термін окупності 2 роки. Витрати на установку теплового насоса склали 138,0 тис.грн.

У 2009 році підприємством планується установка теплової станції для забезпечення гарячим водопостачанням споживачів міськлікарні №3. У зв’язку з тим, що в Маріуполі в 2009 році буде проводитися «Євро-2009», ККП «Маріупольтепломережа» гарантує гаряче водопостачання готелю «Спартак» навіть при повній відсутності газу. Також установка теплових насосів проводиться в рамках виконання розпорядження КМ України від 19.02.09 № 256-р «Про першочергові заходи щодо скорочення обсягів споживання природного газу в період до 2010 року».