Альтернативні джерела теплопостачання – геліосистема


ККП «Маріупольтепломережа», як і інші теплопостачальні комунальні підприємства, відчуває на собі всю тяжкість сьогоднішньої економічної ситуації в зв’язку з високими цінами на енергоносії – газ, електроенергію, воду, разом з тим занижені тарифи на тепло і гарячу воду призводять до нестачі коштів на проведення ремонтів та придбання нового обладнання. Підвищити ефективність роботи підприємства в сучасних умовах можна тільки на основі впровадження нового енергозберігаючого обладнання і технологій, в тому числі альтернативних джерел теплопостачання, причому не від випадку до випадку, а методично, на основі чітко розробленої програми енергозбереження з залученням до реалізації даної програми всіх можливих джерел фінансування (коштів державного, місцевого бюджетів та ін.) і, звичайно ж, власних коштів підприємства.

У 2008 році введена в експлуатацію система для виробництва гарячої води на котельні пологового будинку №1. Дана система включає в себе Геліополе з 96 сонячних колекторів, два водогрійні котли типу «КОЛВІ», що включаються в автоматичному режимі на догрів води в разі тривалої відсутності сонячного світла, і бак-акумулятор ємністю 7м3.

У 2011 році підприємством була введена в експлуатацію гібридна система приготування гарячої води на котельні лікарні швидкої медичної допомоги по вул. Бахмутськой, 20а. Гібридна система зазвичай використовує тепло кількох альтернативних джерел, наприклад сонце і повітря, сонце і тепло землі та інш. Основними елементами цієї системи є сонячні колектори, теплові насоси і акумулятор тепла. Гелиополе з 60 сонячних колекторів фірми Vitosol розміщено на відкритому майданчику заввишки 2,5 м. Тепловий насос повітря-вода фірми Mitsubishi Electric максимальною потужністю 87 кВт має витривалі і бустерні блоки, латентний тепловий акумулятор АКТ-У 7500 з проміжною буферною ємністю V = 20 м3.

У 2012р. підприємством ККП «Маріупольтепломережа» спільно з фахівцями ТОВ «Нові теплотехнології» закінчені роботи по впровадженню відновлюваних джерел теплової енергії, використовуваної для якісного та безперебійного забезпечення споживачів гарячою водою в неопалювальний період на котельні по пр. Нахімова, 35б.

Виконання даного виду робіт здійснювалося в рамках реалізації пілотних проектів у сфері житлово-комунального господарства за договором, укладеним між підприємством «Маріупольтепломережа» та Головним управлінням житлово-комунального господарства Донецької області на суму понад 2,3 млн. грн., З них 1,7 млн. грн . кошти державного бюджету та порядку 620,0 тис. грн. средств міського бюджету. Виконання даного виду робіт було направлено на дооснастку існуючого джерела гарячого водопостачання – теплових насосів в кількості 4 штук, які були встановлені підприємством в ході реалізації Державної цільової економічної програми енергоефективності в 2010 році.

Використання теплових насосів і геліополя сонячних колекторів типу фірми Будерус Логасол в кількості 77 шт спільно з латентним акумулятором тепла ємністю 18 м3 (виробництва ТОВ «Нові теплотехнології») дозволить підприємству виробляти альтернативне тепло для гарячого водопостачання без використання природного газу, а також отримати значний економічний, екологічний та соціальний ефекти. Витрата газу по даній котельні в неопалювальний період (на потреби ГВП) становив понад 70 тис. м3.

Екологічна ефективність обумовлена ​​наступними факторами: – зменшенням викидів шкідливих речовин в навколишнє середовище; – зменшенням обсягу викидів газів з парниковим ефектом; – зменшенням теплового забруднення навколишнього середовища.

Соціальне значення від реалізації зазначених заходів полягає в підвищенні рівня комфортності і стабільності гарячого водопостачання.

Рівень автоматизації виробничого процесу забезпечує безперебійну роботу всього устаткування без участі обслуговуючого персоналу. Автоматика відстежує потреба об’єкта в гарячому водопостачанні і в залежності від погодних умов самостійно регулює роботу всіх систем для забезпечення заданих режимів. Автоматичний режим роботи установки з приготування гарячої води дозволив скоротити чисельність персоналу підприємства та відповідно фонд оплати праці, що в результаті знизить збитки підприємства.

Таким чином, реалізація даного заходу дозволить підприємству заощадити не менше 335,0 тис. грн. за неопалювальний період, в тому числі за рахунок скорочення фонду оплати праці в сумі 137,4 тис. грн. Термін окупності проекту становить близько 5 років.