Абонентська плата

Плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання послуги з постачання теплової енергії.

Зокрема, абонентська плата включає такі витрати:
– укладення договору про надання комунальної послуги;
– здійснення розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами;
– нарахування та стягнення плати за спожиті комунальні послуги;
– обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку теплової енергії (у разі їх наявності).

У зв’язку із затвердженням Постанови КМУ від 8 вересня 2021 р. № 1022 (далі ПКМУ 1022) затверджено зміни, що вносяться до Постанови від 21 серпня 2019 р. № 830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії», 01.10.2021 року на офіційному веб-сайті ККП «МАРІУПОЛЬТЕПЛОМЕРЕЖА» було опубліковано публічний індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії.

Такий договір вважається укладеним, якщо протягом 30 днів, з дня опублікування, співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір іншої моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з ККП«МАРІУПОЛЬТЕПЛОМЕРЕЖА».

З 1 жовтня 2021 року плата за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуги з постачання теплової енергії, що надається споживачам ККП «МАРІУПОЛЬТЕПЛОМЕРЕЖА» становить:

  • 33,74 грн/місяць з ПДВ, за наявності вузла комерційного обліку теплової енергії;
  • 25,48 грн/місяць з ПДВ, за відсутності вузла комерційного обліку теплової енергії.
    Плата за абонентське обслуговування нараховується всім споживачам, з якими укладений індивідуальний договір про надання послуги (населенню, бюджетним установам, організаціям та іншим споживачам).

Звертаємо увагу на те, що граничний розмір плати за абонентське обслуговування залежить від законодавчо встановленого на відповідну дату розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
Тобто граничний розмір плати за абонентське обслуговування може змінюватися тільки за умови зміни законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму.

Запитання-відповідь

Яким нормативним документом регламентується плата за абонентське обслуговування?
Розрахунок абонентської плати проведено відповідно до Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» зі змінами та доповненнями та враховуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України №808 від 21 серпня 2019 року «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами»

Яким документом затверджено плату за абонентського обслуговування?
Законом України від 03.12.2020 № 1060 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» не передбачено розроблення та затвердження методики розрахунку плати за абонентське обслуговування. Враховуючи це, виконавець комунальної послуги самостійно визначає розмір плати за абонентське обслуговування, враховуючи граничний розмір та складові витрат, встановлені постановою КМУ №808. Вимог щодо затвердження такої плати органами влади або місцевого самоврядування станом на сьогоднішній день не встановлено.
Постанова КМУ 808 встановлює граничний розмір плати за абонентське обслуговування станом на 1 вересня 2021 року у розмірі – 33,74 грн/місяць.
ККП«МАРІУПОЛЬТЕПЛОМЕРЕЖА» встановлено плату за абонентське обслуговування Наказом директора №929 від 04.10.2021р.

Що таке вузол комерційного обліку теплової енергії?
Вузол комерційного обліку теплової енергії (тепловий лічильник у багатоповерховому будинку) – вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під’їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.
З якого часу нараховується абонентська плата?
З часу укладання нового договору (відповідно до обраної моделі договірних відносин) згідно із ЗУ “Про житлово-комунальні послуги”, тобто з 01.10.2021 року.

Кому саме вона нараховується?
Усім споживачам в будинку (населення, бюджетні та інші установи), що уклали індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії або індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем.

Якщо вузол комерційного обліку встановлений за кошти мешканців або департаменту ЖКХ або його обслуговування здійснює приватна фірма, чи можна не нараховувати дану плату?
Згідно з чинним законодавством, обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж, тобто порядок обслуговування вузла комерційного обліку теплової енергії не залежить від права власності на вузол обліку, а залежить, зокрема від моделі договірних відносин відповідної комунальної послуги у багатоквартирному будинку.
Обслуговування та заміна вузла (вузлів) комерційного обліку за рахунок співвласників здійснюються за умови:
– укладення колективних договорів про надання комунальних послуг;
– укладення договорів про надання комунальних послуг з колективним споживачем;
– прийняття рішення співвласниками про порядок обслуговування та заміну вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до законодавства.

Що таке обслуговування вузла комерційного обліку тепла?
Згідно Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування вузлів обліку – це огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.

Як скасувати або виключити з індивідуального договору плату за абонентське обслуговування?
Ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»: «У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг».
Плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з:
• плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;
• плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи вищезазначене, виключення нарахування плати за абонентське обслуговування можливе лише за умови внесення змін до чинного законодавства, а саме  до Постанови Кабінету Міністрів України №830 «Про затвердження правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» та нормативно-правових актів, що регламентують житлову-комунальну діяльність.

Чи залежить плата за абонентське обслуговування від обсягу споживання теплової енергії?
Розмір абонентської плати не залежить від кількісних показників спожитих комунальних послуг.
Плата за абонентське обслуговування має фіксований розмір у розрахунку на 1 абонента (споживача) в місяць та сплачується протягом року щомісячно.